Domácnosť|10.07.2018|15:24
4 skvelé tipy na DIY osvetlenie

Nepreberné množstvo obchodov a e-shopov všetkého možného druhu, v ktorých zoženieme všetok potrebný tovar, nás už odnaučil od toho, aby sme si niektoré veci vyrobili sami. To je však škoda, pretože ak do niečoho vložíme svoj čas a energiu, vráti sa nám to v podobe dokonale krásneho výrobku, pri ktorom si môžeme byť istí, že ho určite nemá nikto iný.

Pri osvetlení to platí takisto. Pri troche snahy a šikovnosti sa dajú doma vyrábať hotové divy. DIY lustre alebo stojace lampy stopercentne zapadnú do prostredia, pretože ich budete vyrábať priamo na mieru. Okrem toho spotrebujete materiál, ktorý by ste inak možno vyhodili, a pri samotnej výrobe si užijete kopec zábavy. Poďme si predstaviť 4 skvelé tipy na DIY osvetlenie.

 

Lampy do zaváraninových pohárov

Ste nadšencom zaváranín a po poslednej várke vám doma ostalo viacero prázdnych fliaš? Nebojte sa, prázdne zaváraninové poháre sa dajú využiť aj inak. Ideálne ako osvetlenie, a to hneď viacerými spôsobmi  – môžete do nich nastrkať svetelnú reťaz a zavesiť ich na špagát, čo bude vyzerať veľmi dobre vnútri. Využiť ich však môžete aj vonku – v tomto prípade urobte do viečka dierku, cez ktorú prestrčíte šnúru so žiarovkou, a pohár uzatvorte. Dovnútra sa tak nedostane hmyz, voda, ani iné nečistoty.

Tip: Poháre môžete pomaľovať farbami na sklo. Fantázii sa medze nekladú a takéto svietidlá rozžiaria váš dom alebo záhradu.

 

Fľaše od vína ako olejová lampa

Ak si radi s kamarátmi posedíte na záhrade alebo v altánku pri krbe, určite viete, aké dôležité je vytvoriť tú správnu, pohodovú atmosféru. Skvelým pomocníkom je pohár dobrého vínka, a v tomto prípade nielen pohár, ale hneď celá fľaša. A nemusíte ju ani vypiť, postačí, keď ju naplníte lampovým olejom, vopcháte do nej knôt, ktorý pri hrdle upevníte a utesníte, a takéto fľaše voľne porozkladáte po altánku, prípadne ich upevníte k stĺpom alebo stromom.

 

Obraz z pohľadnicami alebo fotografiami

Pohľadnice alebo fotografie sú milé pripomienky ľudí alebo momentov, ktoré sú pre nás vzácne a radi sa k nim vraciame. Preto je pochopiteľné, že ich chceme mať niekde vystavené. Čo tak ich šikovne spojiť s osvetlením a vytvorením nádherného svetelného obrazu zabiť dve muchy jednou ranou?  Postačí vám len nejaký väčší rám. Z okraja na okraj rámu naťahajte svetelnú reťaz, na ktorú štipcami alebo lepidlom pripevnite pohľadnice či fotografie. Svetlá rozsvieťte a kochajte sa milým doplnkom na stene, ktorý poslúži aj ako dekoračné osvetlenie.

 

Rozveseľte i celý svet

Že to nejde? Ale ide! Máte doma glóbus? Celý svet vyobrazený na jednej guli. Glóbus máva často v sebe zabudovanú žiarovku, takže ako svetlo funguje už aj bez toho, aby ste s ním robili nejaké zmeny. Ak však svet rozdelíte na dve polovice, môžete glóbus využiť aj inak. Severnú polovicu sveta môžete využiť pri výrobe lustra, a južnú zase na stojacu lampu.

 

foto: pixabay.com

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan