Domácnosť|10.04.2018|15:47
Ako pripraviť markízu na novú sezónu

Už sa tešíte na prvé teplé dni, ktoré strávite na záhrade pod svojou markízou? Čakanie si môžete skrátiť správnou prípravou markízy. Tú je potrebné po zime očistiť od všetkých nečistôt, aby vám po celú sezónu naplno slúžila a aby ste si tak mohli užívať letnú pohodu v jej príjemnom tieni.

Markízy sa stávajú stále vyhľadávanejším tieniacim prostriedkom vďaka všestrannému využitiu, nenáročnej montáži aj jednoduchej údržbe. Ich pravidelným čistením zabraňujeme usádzaniu nečistôt. CLIMAX vám v niekoľkých jednoduchých krokoch poradí, ako sa o markízu správne starať, aby ste predĺžili jej životnosť a zachovali stále pekný vzhľad:

Začíname metličkou

Konštrukciu markízy najskôr ometieme metličkou. Tým ju zbavíme prachu aj ďalších usadených nečistôt, ktoré na nej zostali ešte z jesene. Potom ju umyjeme pomocou bavlnenej handričky a teplej mydlovej vody.

Na látku postačí špongia a mydlová voda

„Pred ďalším krokom najskôr vysunieme z konštrukcie volán a až potom látku. Tú vyčistíme špongiou, prípadne mäkkou kefkou, a slabým mydlovým roztokom. Ostatky z mydlovej vody zotrieme čistou špongiou a látku necháme dôkladne preschnúť, aby pri stočení späť nesplesnivela,“ popisuje údržbu obchodný riaditeľ firmy CLIMAX David Žabčík a pripomína impregnáciu: „Po každom čistení nezabudnime látku znovu naimpregnovať, aby si uchovala svoju funkčnosť. Môžeme použiť bežný sprej alebo impregnáciu určenú na stany.“

Všeobecne sa neodporúča používať žiadne agresívne prostriedky, ktoré obsahujú bielidlá a chlór, ani silne alkalické alebo agresívne pôsobiace abrazívne látky. Pri ich použití by bola narušená impregnácia látky.

 

Zbavme sa aj mastných škvŕn

Keď na látke nájdeme ďalšie menšie škvrny, môžeme ich vyčistiť bezfarebnou umelohmotnou gumou. Väčších škvŕn od oleja alebo iných mastných častí sa zbavíme použitím technického benzínu a bavlnenej handričky.

V prípade potreby či zmeny vkusu je možné objednať kompletnú výmenu poťahovej látky za inú. Vyberať môžete zo stovky farebných odtieňov. Markízy CLIMAX sú navyše vyrobené z vysoko kvalitných látok z akrylátových tkanín, ktoré zaručujú stálofarebnosť. Sú odolné voči plesniam, mastnote, špine aj vode a dôkladne chránia pred UV žiarením.  

TIP CLIMAX: Pokiaľ si pri čistení chcete prácu čo najviac uľahčiť, odporúčame uprednostniť kazetovú markízu pred kĺbovou. Kazetové markízy totiž dokonale chránia celú látku v boxe inštalovanom priamo na fasáde domu.

 

Viac informácií a inšpirácie nájdete na www.servisclimax.sk

 

foto: CLIMAX

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan