Media|21.05.2018|16:06
Ako vybrať vhodné detské jasle, ktoré spĺňajú všetky podmienky?

Jasličkový zákon “zatočil” aj s prevádzkami jaslí. Tie museli splniť všetky požiadavky kladené na tento typ zariadenia. Ako si vybrať tie správne detské jasle? Čo by sme od detských jaslí mali očakávať?

 

Pre svoje deti chceme len to najlepšie. Týka sa to aj výberu jasličiek. Pri tomto výbere sa kladie veľký dôraz na všetky ich parametre. Zverujeme malé dieťa do starostlivosti zariadenia a chceme si byť ako rodičia istí, že robíme dobre.

Pri výbere detských jaslí by sme sa mali riadiť aj tým, ako na nás zariadenie pôsobí a či sú prvé dojmy z neho v poriadku. Priestorom pre deti svedčí hravosť a škála farieb, ktoré podporujú ich tvorivosť a kreatvitu už od útleho detstva. Ďalším, veľmi dôležitým atribútom je čistota priestorov a adekvátne vyškolený personál.

Detské jasle však v tomto období zasiahol aj nový, tzv. Jasličkový zákon, ktorý nastavil prísne pravidlá a kritériá, ktoré tieto zariadenia musia spĺňať.

O niečo jednoduchšie to majú detské jasle, ktorých zmeny v zákonoch zasiahli vo fáze výstavby. Nebolo to však jednoduché ani pre ne.

Opýtali sme sa preto pani riaditeľky novovzniknutých jasličiek  - “Jasličky pre naše detičky” na Žehrianskej 6, ktoré otvárajú svoje brány dňom otvorených dverí  1. júna 2018, ako postupovali pri dodržiavaní náročných kritérií a aké nároky by mala škôlka spĺňať.

 

Čo je rozhodujúce pri výbere detských jaslí a ako by mal rodič postupovať?

Výber detských jaslí je pre dieťa aj pre rodičov bezpochyby dôležitý. Rodičia sa zväčša rozhodujú podľa miesta bydliska a lokality, v ktorej pracujú. Tento okruh si zmapujú a zistia, aké majú možnosti. Často sa však stáva, že rodičia do dobrých jaslí radšej cestujú aj vtedy, keď sú ďalej od bydliska. Je to vtedy, keď sú so zariadením jaslí a štruktúrou, akú ponúkajú, spokojní a nenašli lepšie jasle. To je tiež ukážkou, že ide o jasle, ktoré ponúkajú komplexné služby, s ktorými sú rodičia nadmieru spokojní a nemenili by ani za cenu jednoduchšieho dochádzania.

V našich jasliach kladieme dôraz na osobný kontakt. Dohovoríme sa s rodičmi na obhliadke, kde sa snažim rodičom predstaviť naše jasle, priestory, režim dňa a celkovú filozofiu jaslí. V neposlednom rade je veľmi dôležitou súčasťou personál. Tety vychovávateľky musia byť, okrem toho, že sú kvalifikované, aj mile a prívetivé. Na to v našich jasliach kladieme veľký dôraz. Našou prioritou je aj strava, ktorú vieme ponúknuť aj tým najmenším bábätkám. Spolupracujeme, ako jedny z mála jaslí, s pani Popovič z projektu “čo jedia zdravé deti”, ktorá nám vytvára jedálniček pre konkrétne deti aj s ohľadom na rôzne intolerancie.

 

Ako ovplyvnil kontroverzný “jasličkový zákon” realizáciu vašich jaslí?

Nakoľko sme novovzniknuté zariadenie, nemali sme inú možnosť, ako akceptovať nový zákon. Zaskočilo nás množstvo byrokracie a nutnosť kontroverzného bodu o bezbariérovosti zariadenia. Musím však podotknúť, že k nám úradníci na VUC boli ústretoví a snažili sa nám v tomto smere pomáhať.  Sme zariadenie starostlivosti pre deti do troch rokov, ktoré je riadne zapísané v registri, čo bolo našou prioritou.

Naše priestory a ich prevádzka sú riadne schválené Regionálnym úradom verejného zdravotníctva, priestory tiež spĺňajú všetky technické a bezpečnostné požiadavky, takže sme všetky body splnili a od 1.6.2018 môžeme očakávať nových jasličkárov.

Prvého júna máme tiež deň otvorených dverí, kde sa môžu rodičia a deti prísť pozrieť, ako škôlka vyzerá a čo ponúka a zároveň sa zabaviť rôznymi aktivitami a bohatým programom, ktorý jasličky na tento deň prichystali.

 

Na záver zopár tipov:

Čo by ste odporučili rodičom detí pri výbere detských jaslí?

 

 • Dohodnúť si osobné stretnutie-obhliadku
 • Spísať si otázky na riaditeľku zariadenia
 • Informovať sa, aký režim dňa majú deti v jasliach
 • Aké aktivity im vie zariadenie ponúknuť
 • Aké sú vychovávateľky- kvalifikácia, skúsenosti
 • Otváracia doba
 • Povolenia na prevádzku zariadenia
 • Referencie na zariadenie
 • Ako prebieha adaptačný proces dieťaťa
 • Čo jedia deti v jasliach, aký je dodávateľ a odkiaľ sú suroviny
 • Čo je v réžii rodičov a čo zabezpečujú jasle

 


ZM

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan