DIAGNÓZA RAKOVINA

0
1642

Protónová liečba môže byť prvou voľbou pre pacienta

Pri diagnóze rakovina každý pacient hľadá najspoľahlivejšie, účinné, ale pritom šetrné spôsoby liečby. Ak sa povie liečba v zahraničí, slovenský  pacient si často myslí, že najskôr treba vyčerpať všetky možnosti na Slovensku, navyše takúto liečbu musí schváliť zdravotná poisťovňa, čo je náročný proces. Protónová liečba rakoviny v Prahe v jednom z najmodernejších európskych centier má však v tomto smere výnimočné postavenie.

Nielen z pohľadu overenej úspešnosti a šetrnosti protónovej liečby, ale aj z dôvodu, že táto liečba je dostupná aj slovenským pacientom a vopred nie je potrebné nič platiť. Protónové centrum v Prahe je dlhodobým partnerom so všetkými  slovenskými zdravotnými poisťovňami. Stačí si overiť, či stanovená diagnóza je vhodná na liečbu protónom. Podobné zariadenie sa zatiaľ na Slovensku nenachádza.

Liečba rakoviny za posledné desaťročia výrazne napreduje, zlepšujú sa technologické možnosti, zásah do ľudského organizmu v prípade chemoterapie či ožarovania je menší, no stále je výrazne cítiť vplyv vedľajších účinkov. Úspešnosť liečby sa priamo úmerne zvyšuje s povedomím o preventívnych prehliadkach, a teda s včasnou diagnostikou ochorenia v jeho počiatočných fázach. Napriek tomu, v momente, keď sa pacient dozvie, že má rakovinu, prirodzený strach a obavy o život sa dostávajú do popredia. Keďže v prípade tejto diagnózy ide doslova o každý deň, pacient by mal poznať všetky svoje možnosti, ako aj všetky pre a proti každej z možností liečby.

Takmer 30 tisíc nových pacientov za rok

Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie bolo na Slovensku v roku 2018 diagnostikovaných 29 245 nových prípadov rakoviny. Medzi najčastejšie vyskytujúce sa prípady je to rakovina pŕs, prostaty, pľúc, hrubého čreva a obličiek. Hlavne v prípade prvých troch menovaných, karcinóm pŕs, prostaty a pľúc, ale aj v prípadoch nádorov hlavy, krku, mozgu, centrálnej nervovej sústavy či tráviacieho traktu, sa môže pacient ihneď po určení diagnózy pýtať svojho onkológa na možnosť liečby protónovou rádioterapiou. Alebo priamo požiadať o bezplatnú konzultáciu v Protónovom centre v Prahe (PTC), a to aj telefonicky alebo prostredníctvom e-mailu.

Ak lekári PTC posúdia, že daná onkologická diagnóza je vhodná na ožarovanie protónom, liečbu musí ešte schváliť revízny lekár príslušnej zdravotnej poisťovne na Slovensku.  ,,Liečbu v našom Protónovom centre hradia všetky zdravotné poisťovne na Slovensku. Pri tomto spôsobe liečby rakoviny využívame najmodernejšie technológie, inovácie a vďaka našim skúsenostiam a vynikajúcim výsledkom určujeme nové postupy v liečbe. Naši lekári sa zúčastňujú na tvorbe svetových liečebných štandardov,“ hovorí jeden zo zakladateľov PTC Václav LaštovkaCentrum navyše poskytuje vysoko profesionálny a individuálny servis pre klientov, vrátane pomoci s celým procesomschválenia liečby slovenskou poisťovňou.

Protónová liečba rakoviny je zväčša ambulantná a nevyžaduje si hospitalizáciu. Samotné ožarovanie protónovým lúčom trvá len niekoľko desiatok sekúnd a celkový čas, ktorý strávi pacient v centre nezvykne prekročiť jednu hodinu. Systém tužkového skenovania nádoru, ktoré PTC začalo využívať ako jedno z prvých vo svete umožňuje presné zacielenie nádoru, zachovanie účinnosti protónového lúča a predovšetkým ochranu zdravých orgánov a tkanív v okolí.

Vysoká úspešnosť liečby

„Naše dáta dokazujú, že pri liečbe ranného štádia rakoviny prostaty dokážeme vyliečiť až 99% pacientov. Našim cieľom však je nielen samotné vyliečenie, ale aj zachovanie kvality života, pokiaľ možno na takej úrovni, ako pred liečbou. Po ožarovaní protónom pri rakovine prostaty naši  pacienti netrpia inkontinenciou a majú zachovaný sexuálny život, na rozdiel od iných spôsobov liečby“ hovorí primár PTC Jiří Kubeš. Pri rakovine prsníka u žien chráni protónové žiarenie srdce, pľúca, a tým sa eliminuje riziko infarktu či pľúcnej fibrózy. To dáva predpoklad vysokej kvality života pacientom aj po vyliečení.

Napriek snahe vybudovať protónové centrum aj na Slovensku je táto liečba zatiaľ najbližšie dostupná pre slovenských pacientov u našich západných susedov v Prahe.  Netreba však čakať, protónová liečba môže byť aj Slovákov prvou voľbou.

Protónové centrum Praha

Protónové centrum v Prahe funguje od roku 2012, za ten čas pomohlo už takmer 4 000 pacientom zo 45 krajín vrátane pacientov zo Slovenska. Podstatou unikátnej technológie je protónový lúč, ktorý tvoria kladne nabité častice jadra vodíka. Prostredníctvom cyklotrónu (urýchľovača) sa lúč transportuje do ožarovacej miestnosti a následne do tela pacienta. Najmodernejšia metóda tužkového skenovania umožňuje ničiť nádory s najvyššou účinnosťou, s milimetrovou presnosťou a zároveň chrániť zdravé tkanivá a orgány. To žiadne iné žiarenie nedokáže.

Viac na www.ptc.cz

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu