Rozhovory|25.03.2015|14:08
Marieta Oslanec: Každý z nás je tu na to, aby dokázal niečo úžasné

Krásna + inteligentná + úspešná = komplikovaný život. Veď viete, muži sa vás boja, ženy vám závidia. Hoci Marieta Oslanec zosobňuje všetky premenné, jej by sa do výslednej hodnoty rovnice hodil skôr prívlastok „naplnený“. Inšpiratívna mladá Slovenka pracuje ako právnička, podnikateľka a lifestyle poradkyňa v USA, kde dnes žije sen. Nie americký. Väčší. Svoj.  


Máš obľúbený vtip o právnikoch?

Ty mi ale dávaš. Priznám sa, že nemám. 

Keby ti veštkyňa v 15-tich predpovedala, že ťa čaká kariéra právničky & obchodníčky v USA, čo by si jej na to povedala? 

Asi by som jej neverila. V tom veku som ani tušila, že chcem byť jedného dňa právničkou a už tobôž som netušila, že budem žiť v USA a robiť biznis imigračné právo plus manažovať svoj druhý Lifestyle Coaching-Strategy biznis!

Dávali ti „Amíci“ zo začiatku riadne pocítiť, že si len pekná tvárička z východu? Ako sa v zámorí  buduje rešpekt?

Jasné, dávali. Predovšetkým, nikto si pri prvom pohľade na mňa nemyslí, že som vo veku, v ktorom som a potom, nikto si nemyslí, že som právnička, ktorá manažuje svoju vlastnú firmu. Rešpekt si buduješ tvrdou prácou a hlavne dôverou v seba samu. Tiež si myslím, že je jedno, kde žiješ. Keď si veríš a nebojíš sa ísť za svojím snom, tak rešpekt v ľuďoch jednoznačne vzbudíš, pretože rešpektuješ samu seba, a to je základ. To, čo vidíš v iných ľuďoch, je len odrazom rešpektu, ktorý máš voči sebe samej.

Na väčšine fotiek sa usmievaš, čo dosť kontrastuje so strohým, serióznym výrazom právnikov, na aký sme zvyknutí  napríklad vo fotobankách. Až to vzbudzuje pocit, akoby bola „právničina“ akčný a vášnivý job. Je?

Ďakujem, že to hovoríš. J Je čas, aby ľudia začali vnímať právnikov trošku inak. Fakt, že niekto vyštuduje právo a stane sa advokátom, predsa automaticky neznamená, že je prísny, strohý a „suchý“ človek! Právo má veľa odvetví. Ja osobne robím biznis imigračné právo v USA, čo v praxi vyzerá tak, že pomáham mladým podnikateľom, start-upom a investorom preniknúť na americký trh a rozbehnúť niečo veľmi zaujímavé. Moja práca mení ľudom životy, a to nielen z profesionálneho, ale hlavne z osobného hľadiska. Absolútne sa s týmito ľuďmi stotožňujem, nakoľko som si prežila podobnú cestu v USA, ktorá bola všetko možné, len nie ľahká a pohodlná. Práca je pre mňa veľmi osobná záležitosť. Milujem, keď môžem iným pomáhať a o to viac, keď sa to týka plnenia si ich snov. Na základe tohto je pre mňa práca potešením a to je zrejme aj dôvod, prečo sa na fotkách usmievam. Naozaj verím, že pokiaľ si právnik a nemáš rád svoju prácu, tak je lepšie ju prenechať iným a robiť to, čo ťa skutočne duševne naplní.

Viem o tebe, že len pri práve si neostala a medzičasom expandovala biznis do ďalších sfér. Čo ťa k tomu viedlo, mala si nebodaj v práci málo stresu?

Haha. V istom čase som pocítila, že môj potenciál potrebuje rásť aj do iných sfér. Okrem toho, že manažujem svoju medzinárodnú právnickú firmu Navrat & Oslanec a tiež ImmigrationBiz, som sa začala venovať lifestyle a biznis coachingu. Neuveríš, ale k sebapoznávaniu a psychológii som mala blízko už od mojich 15 rokov, vtedy ešte len ako hobby. Taktiež som si prešla mojou cestou sebapoznávania, ktorá trvala niekoľko rokov a jednoducho som začala cítiť potrebu podeliť sa o tieto vedomosti a skúsenosti so svetom. Som presvedčená, že každý jeden človek je tu na to, aby dokázal niečo úžasné a zanechal po sebe pozitívnu zmenu. Na to, aby sme to dokázali, je nutné spoznať seba a prísť na to, čo je naše poslanie. Pokiaľ nepoznáme sami seba, nevieme ani, čo je naše poslanie. Až keď zistíme, kým naozaj sme a čo tu chceme dokázať, môžeme sa do toho pustiť.

Čo by dali niektorí ľudia za to, aby mohli byť sami sebe šéfom! Je to fakt také lážo-plážo, alebo si ako šéfka niekedy aj lezieš na nervy?

Aby som to uviedla na pravú mieru, nie je to žiadne lážo-plážo. Na druhej strane, máš slobodu, ktorá ti umožňuje zorganizovať si svoj deň, ako chceš. Napriek tomu, že to vyzerá dobre, musíš naozaj makať na svojej disciplíne a efektivite práce. Je to o sebaorganizácii, sebamotivácii a myslení „outside of the box“.  Tým, že manažuješ iných, si za nich zodpovedná. Ja si myslím, že podnikateľom sa musíš narodiť. Jednoducho, musíš mať to riziko v sebe a nebáť sa ho podstúpiť. Zároveň si musíš veriť, aj keď ti iní neveria. Toto vie byť niekedy pekne náročné. Založiť svoj biznis a úspešne ho manažovať je osobnostný tréning sám o sebe.  Proste si sama sebe paňou a keď niečo pokazíš, tak sa nemáš na koho sťažovať, jedine na seba. A či si idem na nervy? Haha. Som celkom prísna sama na seba a okrem toho aj perfekcionistka. Snažím sa byť k sebe dobrá a akceptovať sa, aj za moje vlastné chyby. Nikto a nič nebude nikdy perfektné. Taká je realita.

Blíži sa koniec roka, čas bilancovania. Keď sa pozrieš dozadu, na čo z toho, čo sa ti doposiaľ podarilo, si najviac hrdá?

Som hrdá, že som našla samu seba a viem presne, čo je poslaním môjho života. Tiež som hrdá na to, že na sebe neustále pracujem a prekonávam samu seba. Základ je nájsť zmyseľ a cieľ, ale je nevyhnutné nebáť sa ísť sa svojim snom, nech sa deje čokoľvek. Na to musíš mať odvahu. Niekedy to nie je ľahké, hlavne keď o tebe okolie pochybuje. Práve to je moment, kedy sa musíš prekonať a ísť si za svojím aj keby horelo. Som hrdá, že mám svoj cieľ vždy pred sebou, aj keď to často nie je pohodlné a veľa pri tom musím obetovať.

Si rozlietaná. Doslova. Kde je dnes pre teba „doma“? 

Áno, to teda som. Domov je v mojom srdci. Tam, kde mám priateľov, rodinu a cítim sa dobre. Priateľov mám všade, v New York City, kde som predtým žila, v Bratislave, a tiež v San Diegu. Rodina žije na Slovensku. Momentálna asi najviac času z roka trávim v Kalifornii, v San Diegu.

Necítiš sa po toľkých rokoch v USA trochu ako mimozemšťan, keď doletíš na návštevu na Slovensko? Zmenil život v zahraničí tvoj pohľad na našu krajinu? 

Ako mimozemšťan nie, ale ako medzinárodný kozmopolitný občan áno. Chodím tak raz-dvakrát do roka, nakoľko tam mám kanceláriu, čiže so Slovenskom stále udržujem kontakt. Môj pohľad na Slovensko sa prirodzene mení asi tým, že sa vyvíjam a mením aj svoje názory. Slovensko je dobrá krajina, ale mám pocit, že ľudia stále nevyužívajú svoj potenciál, neveria si a následne preto inému závidia. Jednoducho sa nestarajú o seba tak, ako by sa mali. Voľakedy som si myslela, že život na Slovensku je komplet na zahodenie, ale teraz sa nazdávam, že je skutočne jedno, kde žiješ, pokiaľ robíš, čo ťa baví, máš pri sebe priateľov a rodinu a si šťastná. Spokojnosť a šťastie sa skutočne neodvíja od miesta, ale od toho, čo máš v hlave, ako rozmýšľaš.

Krásna Slovenka, čo bez protekcie, vlastnou húževnatosťou a šikovnosťou prerazila v USA. Znie to dobre. Nechystáš sa napísať autobiografickú knihu? Viem si predstaviť, že by po takomto príbehu chňapli filmové štúdiá...

Nedávno som dokončila moju prvú knihu Love is the Law (Láska je zákon, pozn. red.), ktorá vyjde v USA v marci 2015 a uvažujem tiež nad publikovaním na území Slovenska. Viedla ma k tomu jednoznačne túžba ľudom otvoriť oči, naučiť ich vytvoriť lifestyle a biznis, o ktorom tajne snívajú, ale boja sa ísť za tým. Moja kniha hovorí o tom, ako nájsť samu seba, zadefinovať, čo je mojím poslaním a podniknúť kroky k realizácii môjho sna. Čim väčší sen, tým lepšie! Všetko sa to odvíja od toho, aký máš vzťah sama voči sebe. Ked sa máš rada a veríš si, tak aj svet okolo ťa bude mať rád a veriť ti. Čiže to je celé o sebaláske a sebapoznaní.  Moja kvázi autobiografia je teda napísaná. Kniha obsahuje niekoľko mojich životných príbehov a skúseností, ktoré mi pomohli byť tam, kde dnes som. Viac informácií nájdeš na marietaoslanec.com. 

 

Text: Monika Erdöfy

Foto: Archív M.O.

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan