Culinary|11.04.2018|18:53
Octové trávenie

Je bezproblémové.

O octe je toho napísané veľa. Častokrát sa spája s krásou a maskami na vlasy. Octová voda je výborná pre lesk a zdravie koruny krásy. Dnes sa však venujeme jeho zdravotným účinkom a pridáme aj zopár tipov na octové dresingy do šalátov.

...octové dochucovadlo je všeliekom na žalúdočné problémy...

Máte pocit nadúvania, zlého trávenia a ťažkého žalúdku? Skúste svoju octovú kúru. Ocot je síce špecifický chuťou a vôňou, no ak vám ani jedno neprekáža – „hor sa doňho“.

...rozbehne metabolizmus a spaľovanie...

Ak si doprajete denne aspoň kvapku octu, budete zdravé a štíhle. Nie je to vždy iba fráza a je to vedecky dokázané. Štúdie preukázali, že jablčný alebo vínny ocot, sú všeliekom pre zápalové procesy a problémy s trávením potravy. Ak vás trápia bolesti a kŕče v bruchu, neváhajte. Zmeňte svoju stravu na „octovú“. Ťažké zálievky a dresingy z majonézy zameňte za octové. Budete prekvapené, ako sa zmierni nepríjemné nadúvanie a spomalený metabolizmus. Ocot je výborný, pretože spaľuje aj tuky a kalórie. Ak sa naň cítite ráno nalačno – prečo nie?! Vymeňte citróny a doprajte si zmenu v podobe jednej lyžice octu zmiešanej v pohári vody. Skúste svoju rannú octovú kúru každý druhý deň. Dnes to bude voda s citrónom a zajtra zase s octom. Pocítite ľahkosť v žalúdku a sviežosť zobúdzajúceho sa organizmu.

...ocot nie je iba na huspeninu, skúste tieto octové zálievky do čerstvého šalátu...

Mnohí to obľubujú. Octom si pokvapkajú huspeninu. Doprajte si jarné očistenie tela. Namiesto jogurtového, či majonézového dresingu alebo olivového oleja, vyskúšajte octové dochucovanie. Tieto zálievky chutia výborne!

Octová zálievka s cesnakom – nebojte sa, nebude ťažká na žalúdok. I keď cesnak môže mať tieto účinky. 2 PL lyžice octu zmiešajte s cesnakovým korením a jemne osoľte. Túto zmes pridajte do šalátu s feta syrom. Pokvapkajte si ním aj opečenú celozrnnú bagetu. Chuť bude výborná.

Čili octový dresing – ak obľubujete niečo, čo páli a dobre sa trávi – skúste dresing s čili a octom. 2 PL lyžice octu zmiešajte so sušenými čili papričkami rozdrtenými v mažiari. Pridajte štipku sušenej bazalky a dresing je hotový.

 

Redaktorka: Monika Pekarovičová

Foto: tumblr.com

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan