PRÍBEHY ĽUDÍ, KTORÍ VLASY DAROVALI

0
1940

Hudobník  Dávid zhodil vlasy – radikálna zmena pre dobrú vec

„Moje meno je Dávid a o kampani Vystrihaj sa Slovensko som sa dozvedel, keď sa dala vystríhať moja známa. Keďže sa od detstva venujem muzike, mal som roky dlhé vlasy. Síce som vedel, že na vlasoch sa dá zarobiť, netušil som, že sa nimi dá aj pomôcť. Žiaľ, mne rakovina vzala starého otca a hoci s ňou dlho a odhodlane bojoval, videl som koľko bolesti mu spôsobila. Momentálne inak neviem pomôcť ľuďom s rakovinou, tak som aspoň daroval vlasy tým, ktorým už viac nedorastú. Ja už znova pestujem.“

Na výrobu jednej parochne sa spotrebuje cca 250 – 300 g ľudských vlasov, čo predstavuje materiál od  približne troch až štyroch darcov. Preto sú organizátori vďační za všetky ženy, slečny, ale i pánov a deti, ktorí sa nechali pre dobro veci ostrihať. Proces výroby parochne trvá aj tri týždne, kedy vlásenkárka do prispôsobenej čiapky postupne napicháva vlas po vlase pre každú pacientku. Výroba nevyžaduje len veľa času a kvalitné vlasy, ale aj finančnú podporu. Od 11. júla do 18. septembra sa do projektu môže opäť zapojiť každý a finančne tak podporiť dobrú vec. Nákupom jediného produktu Pantene v sieti 101 Drogerie prispejete na výrobu parochní sumou až 50 centov. Zdravé vlasy od Pantene tak môžu znamenať zdravé a krásne vlasy pre pacientky.

Študent si nechal narásť vlasy len pre jednu vec! Spoznáte fešáka na fotografii?

Volám sa Dominik a rád by som vám vyrozprával krátky príbeh o mojich dlhých vlasoch. Pred viac ako tromi rokmi som na výške stretol spolužiaka, ktorý mal nezvyčajne dlhé vlasy. Hneď som zisťoval, čo je za tým a jeho odpoveď ma zaskočila. Rozhodol sa nechať si narásť vlasy a darovať ich na správny účel, teda na parochňu pre ženu liečiacu sa na rakovinu. Hneď sa mi tá myšlienka zapáčila a spontánne som vyhlásil, že do toho idem s ním. Napriek tomu, že kamoš to žiaľ po nejakom čase vzdal (ostrihala ho mama s priateľkou J ), jeho nápad ma inšpiroval natoľko, že som sa od  tej chvíle neostrihal.

Postupne mi vlasy rástli a ja som už potreboval čelenku na to, aby som ich udržal skrotené. Keďže som žiadnu čelenku nemal, namiesto čelenky som si prvýkrát vlasy utiahol pomocou gumeného pásiku, ktorým som pripínal svoj notebook ku chladiču. S touto provizórnou „čelenkou“ som zvládol napríklad prestopovať Nórsko. Po príchode z neho som si zásobu čeleniek doplnil o klasické kúsky z obchodu, no sníval som o dni, kedy si konečne dám vlasy do gumičky.

Tá chvíľa prišla o nejaký čas neskôr. Myslím, že prvé gumky som si požičiaval od sestry. Vtedy som zistil, že mať dlhé vlasy je celkom zábavné. Dajú sa s nimi robiť napríklad rôzne metalové kúsky v rytme hudby. Alebo som na firemný karneval mohol ísť pokojne oblečený za Siriusa Blacka alebo Newta Scamandera (postavy zo sveta Harryho Pottera). V Thajsku na festivale zborov mi zaplietli vlasy do štyroch vrkočov, takže som v kroji vyzeral ako pravý Jánošík. Po čase som si na svoj nový look už celkom zvykol a zistil, že dlhé vlasy spolu so strniskom na mne vyzerajú dosť dobre. Takto to vydržalo dlho.

Zlom prišiel, keď vytvorená „konťa“ začala nadobúdať rozmer druhej hlavy. Tá poskakovala pri hocijakej športovej aktivite a to mi začalo prekážať. Vlasy v cope sa mi však nepáčia a strašne nerád nosím vlasy rozpustené. Ak sa mi rozpustené vlasy dotýkajú zozadu krku, je to pre mňa smrť. Časom som začal pociťovať silnú túžbu dať sa ostrihať, ale silou vôle som vydržal naďalej. Každé leto som sníval o vánku na pokožke hlavy, zatiaľ čo mi spopod vlasov zurčal potôčik. Negatív však pomaly začalo pribúdať. Mám také husté a dlhé vlasy, že mi bolo pri zaspávaní nesmierne teplo a nevedel som, kam tie vlasy dať. Snúbenica mi ich vtedy začala pravidelne merať a ja som s trpkým úsmevom poznamenal, že si ešte počkám. Mám však obrovské šťastie, že mám takú skvelú snúbenicu. Veľmi sa o mňa stará, a dlhé vlasy mi z vlastnej iniciatívy česala aj ošetrovala zdravými prípravkami. Občas som sa cítil ako taký jej „hafan“, o ktorého sa treba postarať. Aj vďaka tomu som vydržal a za to jej veľmi ďakujem. Na oplátku som ju vraj inšpiroval, aby darovala vlasy aj ona. Preto sa ani ona dlhší čas nestrihá a doteraz má najdlhšie vlasy vo svojom živote. Nie však dlhšie, ako som mal ja :P.

Konečne nastal čas vypestované vlasy posunúť ďalej do dobrých rúk. Pri poslednom meraní meter ukázal vyše 42 cm, čo mi vyčarilo úsmev na tvári. Napriek tomu, že som si už na svoj výzor zvykol a verím tomu, že mi sedí, veľmi sa teším zo zmeny. Som zvedavý, či ma spoznajú všetci, ktorí ma poznali len s dlhými vlasmi.

Skúsenosť s dlhými vlasmi mi dala viac ako som čakal. Predovšetkým som si preveril svoju pevnú vôľu. Viem, že keď ide o správnu vec, dokážem vydržať. Zároveň som však spoznal, aké to majú ženy s dlhými vlasmi ťažké. A to nejde len o česanie, ale aj sprchovanie vlasov alebo hrozné vyberanie gumky von z vlasov. Toto bola vždy moja najmenej obľúbená činnosť, pretože mám zdravé, husté vlasy, ktoré sa vždy radi zapletú do gumky sťa Gordický uzol. Práve preto verím a dúfam, že niekomu urobia radosť 🙂

Na výrobu jednej parochne sa spotrebuje cca 250 – 300 g ľudských vlasov, čo predstavuje materiál od  približne troch až štyroch darcov. Preto sú organizátori vďační za všetky ženy, slečny, ale i pánov a deti, ktorí sa nechali pre dobro veci ostrihať. Proces výroby parochne trvá aj tri týždne, kedy vlásenkárka do prispôsobenej čiapky postupne napicháva vlas po vlase pre každú pacientku. Výroba nevyžaduje len veľa času a kvalitné vlasy, ale aj finančnú podporu. Od 11. júla do 18. septembra sa do projektu môže opäť zapojiť každý a finančne tak podporiť dobrú vec. Nákupom jediného produktu Pantene v sieti 101 Drogerie prispejete na výrobu parochní sumou až 50 centov. Zdravé vlasy od Pantene tak môžu znamenať zdravé a krásne vlasy pre pacientky.

Keď vymeníte 40 cm vlasov za kilometre radosti

Vedeli ste, že na výrobu jednej parochne sa spotrebuje cca 250 – 300g ľudských vlasov, čo je materiál od približne troch až štyroch darcov? Svoje pocity a motiváciu spraviť rázny krok zhodnotila aj sympatická Natália: „O projekte Vystrihaj sa Slovensko som sa dozvedela na sociálnej sieti, myslím, že mi ju ukázala sestra. Bolo to približne dva roky dozadu, a už vtedy som bola pevne rozhodnutá, že moje vlasy darujem. Plánovala som sa ostrihať, ale až po mojej svadbe. Minulý rok však ochorel človek, na ktorom mi veľmi záležalo. Chcela som, aby nosil parochňu z mojich vlasov. On to odmietol so slovami, že predsa nebudem mať na svadbe krátke vlasy, keď som vždy túžila mať ich dlhé a pestovala si ich aj kvôli tomu. Rozhodla som sa, že urobím radosť niekomu, kto si parochňu možno nemôže sám dovoliť. Prešiel rok, ja som sa vydala a človek mne veľmi blízky má už opäť svoje vlásky a dúfam, že to tak už ostane. No a teraz neostávalo už nič iné, ako splniť už dávno prijaté rozhodnutie. Dlhý vrkoč putoval preč, ale musím povedať, že som to robila s obrovskou radosťou“ zhodnotila darkyňa Natália.

Pokiaľ tiež zvažujete darovanie vlasov,  všetky potrebné informácie nájdete na stránke www.vystrihajsaslovensko.sk. Vďaka projektu Vystrihaj sa Slovensko sa už množstvo darcov vlasov podieľa na výrobe parochní z pravých vlasov, ktoré vrátili pacientkam kúsok kvality do života. Výroba parochní však okrem darcovských vlasov vyžaduje aj finančnú podporu, do ktorej sa už po druhýkrát môže zapojiť každý jeden z nás– bez rozdielu dĺžky či kvality vlasov. Stačí, ak si v sieti 101 Drogerie od 11. júla zakúpite produkt Pantene a automaticky prispejete 50 centami na výrobu parochní.

foto: vystrihajsaslovensko.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu