Showbiz|12.06.2013|12:29|GALLERY
Slovenské umenie v Európskom parlamente

Prekvapenie vo forme výstavy, ktorá v histórii europarlamentu v Štrasburgu nemala obdobu, pripravila europoslankyňa Monika Flašíková-Beňová. Jedinečná výstava 21 slovenských výtvarných umelcov, ktorých zastrešuje majiteľka Olga Art Gallery PhDr. Oľga Kohlerová, im tak spríjemnila parlamentný týždeň plný rokovaní.

„Chcela som na pôde parlamentu predstaviť Slovensko ako modernú krajinu, ktorá má aj svoju históriu, kroje a fujaru, ale zároveň má aj svoju modernú umeleckú tvár,“ vysvetlila europoslankyňa Monika Flašíková-Beňová, dôvod, prečo ju myšlienka oslovila. „Na jednej akcii som sa so sochárkou Janou Brisudovou rozprávala na tému propagácie umelcov na pôde europarlamentu, neskôr ma zoznámila s Oľgou Kohlerovou a bolo to. Čiže sa to dá nazvať takou ‘ženskou akciou’,“ dodala s úsmevom.

Europoslanci, ktorí sú povestní tým, že na podobné akcie, ktoré sa na pôde parlamentu organizujú, zvyčajne nechodia, sa tentoraz zúčastnili v hojnom počte. „Spočiatku som sa bála, že bude slabá účasť, keďže parlament rokuje, ale postupne sa to tu zaplnilo,“ prezradila nám Monika Flašíková-Beňová. Ako dodala, najviac ju prekvapila účasť samotných europoslancov z rôznych krajín únie, pretože tí sa na podobných akciách nezvyknú zúčastňovať. „Väčšinou pošlú len svojich asistentov, ale teraz ich je tu naozaj – na tieto pomery – dosť,“ dodala.  Hostia najviac oceňovali rozmanitosť výstavy, ktorá ponúkala dokonalý prierez našim moderným umením. Medzi exponátmi nechýbali sochy, obrazy či grafiky. Pozitívom bol aj fakt, že sa hosťom priamo pred svojimi kúskami venovali ich autori.

Autorkou myšlienky priniesť slovenské moderné umenie do európskych krajín je galeristka Oľga Kohlerová. Ako nám prezradila, táto výstava bola započatím cesty po Európe. „Ide o prezentáciu a zviditeľnenie 21 slovenských výtvarných umelcov a veľmi sa teším, že práve Monika Flašíková-Beňová zobrala záštitu nad týmto podujatím,“ dodala.

by Michal Bartek

Foto: Michal Bartek, Peter Baláž

 
 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan