Zdravý životný štýl|16.10.2017|11:50
Voda k vínu je potrebná. Nie je však jedno, aká

In vino veritas, in aqua sanitas  (vo víne je pravda, vo vode zdravie) - táto fráza dostáva v poslednej dobe čoraz hlbší význam. Na tému vody sa upriamuje stále väčšia pozornosť a tí najlepší someliéri vedia určiť niekoľko jej druhov vôd či rozlišovať jej chute. Keďže víno je neoddeliteľnou súčasťou európskej kultúry, každý seriózny podnik musí starostlivo vyberať aj vody vhodné k vínu. A nie je jedno, o akú vodu ide.

Na poslednom ročníku jednej z najprestížnejších súťaží u nás – Víno Tirnavia IWC 2017 ocenili degustátori pramenitú vodu Zlatá studňa, ktorá sa tak stala oficiálnou vodou podávanou k vínu. „Ak ste na vrchole, musíte klásť dôraz na každý detail, a preto sme zvolili to najlepšie, Zlatú studňu. Degustátori ju spontánne ocenili, zhodnotili, že táto pramenitá voda je mimoriadne vhodná k vínu,“ potvrdzuje medzinárodný degustátor a šéfredaktor časopisu Vinotéka a portálu Vínko.sk, Tibor Vittek s tým, že okrem toho je Zlatá studňa optimálne mineralizovaná a má nízky obsah sodíka. Jemne sýtená i nesýtená Zlatá studňa má tiež podľa asociácie someliérov čistú chuť, v ústnej dutine pôsobí jemným, hodvábnym dojmom s príjemným osviežením chuťových pohárikov. Príjemne zaženie smäd a saturuje pocit osvieženia. Je vhodná aj ku gastronómii, hodí sa k ľahkým jedlám – šalátom, hydine či cestovinám.

Aká voda je vhodná

„Náš organizmus vo všeobecnosti vodu potrebuje - voda hydratuje, zlepšuje detoxikáciu (je jedno či ide o jedlo alebo alkohol) i chuť. S ktorýmkoľvek alkoholom je dobré piť vodu, pretože ten tak nedosahuje vysokú úroveň a zabráni prílišnému opojeniu (a bolestiam hlavy),“ dodáva Vittek. Niektoré vysoko mineralizované vody, napr. Fatra, dokážu neutralizovať kyseliny a tým upokojiť žalúdok po nadmernej konzumácii vína, či u ľudí ktorým kyselina nerobí dobre.

No každá voda je iná. Odlišujú sa najmä zložením minerálov, ale aj ich koncentráciou, obsahom sodíka, vápnika či mierou karbonizácie. A tak ako má svoje zákonitosti kombinovanie vína a jedla, svoje pravidlá má aj kombinovanie vína a vody. „Pri posudzovaní vína je dôležité, aby si degustátor z času na čas prepláchol ústa a osviežil tak svoje chuťové receptory. Voda doslova opláchne molekuly aromatických látok z receptorov a teda celkovo osvieži vnímanie vína ako takého. Ak si chceme víno vychutnať, vyberáme si neutrálne vody, ktoré neovplyvnia a neposúvajú prejav vína žiadnym smerom.“

Dôležité vlastnosti vody, ktorú vyberáme k vínu:

 • CHUŤ
  Chuťové vlastnosti vody by nemali byť dominantné - prekrývať sa s chuťou vína alebo ju akokoľvek ovplyvňovať.
 • ZLOŽENIE
  Voda by nemala byť príliš zásaditá a mineralizovaná.
 • OBSAH CO2
  deálnou voľbou je voda nesýtená, pretože väčšia prítomnosť CO2 môže vytvárať jemnú kyslosť či ostrosť, je to však na osobných preferenciách degustátora.
 • TEPLOTA
  Chlad potláča prejav vôní a chutí, takže teplota podávania vody by nemala byť veľmi nízka. Samozrejme, záleží na príležitosti,  či je leto alebo zima, ale ideálna teplota je medzi 10 – 14 °C.
 • PODÁVANÁ V SKLE
  kde si uchová svoju čistotu a sviežosť. Vlastnosti vody podávanej v plaste sú proste iné.


To, či k vínu podávať len nesýtenú vodu alebo aj s prímesou CO2, teda jemne sýtenú či sýtenú, je podľa Vitteka najmä na osobných preferenciách. „Ak hovoríme o množstve CO2, ako sa nachádza pri bežných pramenitých vodách, tak ten veľký vplyv na chuť vína nemá. Víno má vysoký obsah kyselín, ale oproti vode nízke pH (pri víne je 3,2 - 3,5, voda sa pohybuje okolo hodnoty 7) a keď pridáme CO2, pH klesne len o desatinky, ale inak vnímanie vína nezmení,“ uzatvára skúsený degustátor.

 

foto: pixabay.com

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan