Zdravý životný štýl|29.12.2017|16:26
Zdravé priberanie

Dali sviatky zabrať vašej váhe? Vrhli ste sa zrazu na zdravú stravu? Avšak ste poriadne rozjedení. Pozor na množstvá zdravých potravín. Niekedy aj tu veľa môže uškodiť.

Veď tých zdravých potravín konzumujete dennodenne na kilá. Ako je potom možné, že kilá dole nesršia?

...matematika nepustí...a kalorický súčet tiež...

Žalúdky máte roztiahnuté z nezdravej stravy a prejedania. Rozhodli ste sa pre razantnú zmenu. Nezdravé zameníte za zdravé. Aby ste sa však „natlačili“ do sýtosti, doprajete si aj zdravého jedla viac, ako do sýtosti. A váha? Stále nič. Kde je problém?

...zdravé tuky? Áno, ale...

Balík čipsov ste vymenili za pól kila vlašských orechov denne. Veď sa o nich vraví, že obsahujú zdravé tuky a vitamíny. Mlsanie na nezaplatenie a nepriberanie. Naozaj? Áno, sú prospešné pre organizmus, no pravdou je, že majú aj vysokú kalorickú hodnotu. Ono nie nadarmo sa vraví, že hrsť denne stačí. Napokon sa môže stať, že pri prehnanej konzumácii orieškov prijmete viac kalórií, ako by ste chceli. Olivový olej? Detto. Prečo si nim neprichutiť šalát, ktorý vás nudí a je bez chuti. Keď už musíte tú zeleninu jesť kvôli diéte... a, ak si na ňu nenalajete olivový olej, či zálievku z neho, bude pre vás nekonzumovateľná. Ok, to je fajn. Ale myslí sa tým maximálne za dve polievkové lyžice a nie dva deci len tak „zfleku“. Aj tu dodržujte rozumnú mieru.

...pomaly stráviteľných sacharidov nie je nikdy dosť alebo?...

Povedali o nej, že je do diéty ideálna. Ryža. Najlepšie tmavá. Šup hneď s poriadnou dávkou na obedový tanier. K nej si síce dáte plátok kuracie mäsa alebo grilovanú rybu. Ale tejto zdravej potraviny skonzumujete na stovky gramov. Keby len na obed...natoľko chcete schudnúť, že si ju pre istotu pridáte aj ku grilovanej zelenine na večeru. Nakoniec prijmete obrovské množstvo sacharidov, ktoré však v rámci celodenného výdaja nespálite...a váha ide hore. Ak máte radi zemiaky, prečo nenahradiť ryžu niekoľkokráť do týždňa. Varenými nič nepokazíte. No aj tu pozor na sacharidy a správny odhad. Podobne to je aj s celozrným pečivom. To biele je „smrť“, tak si radšej do hojnosti pochutíte na celorznom chlebe. A večer zjete pokojne aj päť krajcov spolu s nízkotučným syrom a zeleninou. Veď je predsa zdravý, tak? Samozrejme patrí medzi lepšiu voľbu ,ako päť krajcov bieleho tukového chleba. Zjedli by ste aj toho toľko, keď chcete schudnúť? Nie, pretože sa z neho priberá. No príliš veľa celozrného pečiva pôsobi rovnako a už vôbec to s jeho konzumáciou nepreháňajte vo večerných hodinách.

...chuť na sladké? Milovanú mliečnu čokoládu vymeníte za zdravšiu horkú...

Áno, čokoláda s vysokým obsahom kakaa má lahodiace účinky pre organizmus. Dokážete si na nej aj pochutiť. A aj si jej „zadelíte“ poriadnu dávku. Pozor! Ak chcete uspokojiť túžbu na obľúbenú mliečnu, zvoľte horkú alternatívu. Ale nie naraz 100 gramové balenie a skoro každý deň! Aj ona má dosť kalórií, cukrov a tukov. Približne jedna tablička, 10-15 gramov denne neublíži avšak v rámci celodennej zdravej stravy!

...chutí vám jesť zdravo, ale veľa. Ako byť sýty a nepribrať zo zdravých dobrôtok?...

Hlavne vyvážene. Stačí dodržiavať jednoduché pravidlá. Máte radi oriešky? Ok, hrsť denne. Stačí. Horkú čokoládu? Dobre, jednu tabličku. Olivový olej? Dve polievkové lyžice každý deň tam, kde ho preferujete. Celozrnné pečivo? Dva tenšie krajce k raňajkám, či na desiatu. Ryža? Dva kopčeky k obedu. Ovocie? Uprednostnite čerstvé pred súšeným. Zjete ho menej a zasýti. Doprajte si ho najmä v doobedných hodinách, popr. v skoré popoludnie. Bielkovín v podobe mäsa, rýb, nízkotučných syrov, či vajíčok si môžete dopriať viac. Predovšetkým k obedu a určite na večeru. Na obed ich doplňte primeranou dávkou sacharidov (ryža alebo napríklad dvomi varenými väčšimi zemiakmi) samozrejme s poriadnym kopcom zeleniny. Večer už radšej iba so zeleninou. Ste potom stále hladní? Práve teraz je ten čas na rozumnú dávku malého snacku a aj po večeri. Nemali ste dnes svoju dávkou orechov? Tak nech sa páči! Užite si za večerou svoju hrsť alebo svoju tabličku horkej čokolády.

Aby ste svoju zdravú stravu rýchlo nezavrhli, ak kilá na váhe neklesajú. Pozor na jej dávku a predovšetkým na množstvo zdravých mlsných lahôdok. Jedzte so zdravým rozumom a mierou. Keď sa vám nelení, pridajte pohyb podľa obľuby. A ono to pôjde! Po Vianociach budete zase vo forme. Oujéééeeeee...

Redaktorka: Monika Pekarovičová

Foto: tumblr.com

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan